Pomocą w tym zakresie służy odpowiednio przygotowany warsztat pracy fachowej. Profesor Bogumiła Staniów – autorka Biblioteki szkolnej dzisiaj, stanowiącej kompendium wiedzy z zakresu bibliotekarstwa szkolnego uważa, że w warsztacie tym nie powinno zabraknąć fachowych: bibliografii, encyklopedii i słowników, zbiorów i omówień aktów prawnych, jak również podręczników, poradników, prac naukowych i zbiorowych z zakresu bibliotekoznawstwa i czasopism bibliotekarskich. Obecnie z wielu z tych pomocy można skorzystać za darmo, w formie online, czego przykładem jest Archiwum Cyfrowe Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich – najstarszej organizacji bibliotekarskiej w naszym kraju, zrzeszającej pracowników różnych typów bibliotek. Jednym z jej zadań jest wspieranie ich w rozwoju zawodowym, czemu sprzyja prowadzona przez Stowarzyszenie działalność wydawnicza.
Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne SBP publikuje przede wszystkim czasopisma i książki (także w formie ebooków). Często ukazują się w ramach serii wydawniczych, które stanowią wsparcie metodyczne zarówno dla praktykujących bibliotekarzy, jak i studentów przygotowujących się do pracy w zawodzie. Od lat starsze publikacje Wydawnictwa są publikowane w Internecie, gdzie można nieodpłatnie korzystać z ich pełnych tekstów. W 2021 roku podjęto działania związane z przebudową Archiwum Cyfrowego. Obecnie jest dostępne na stronie www.ac.sbp.pl.
Co można znaleźć w zasobach Archiwum? Przede wszystkim starsze numery czasopism fachowych i naukowych – „Bibliotekarza” (1945-2018) i „Poradnika Bibliotekarza” (1949-2018), „Przeglądu Bibliotecznego” (1908-2020) oraz „Zagadnień Informacji Naukowej” (1972-2021). Książki wydane w ramach popularnych serii wydawniczych – „Biblioteczka Poradnika Bibliotekarza” (6 pozycji), „Bibliotekarze polscy we wspomnieniach współczesnych” (11 pozycji), „Literatura dla Dzieci i Młodzieży. Studia” (4 pozycje), „Nauka – Dydaktyka – Praktyka” (138 pozycji), „Propozycje i Materiały” (63 pozycje), a także wydawnictwa zwarte opublikowane poza seriami (63 pozycje). Zasoby wzbogacają artykuły pochodzące z czasopism (977 pozycji) oraz prac zbiorowych (215 pozycji).
Źródło: www.ac.sbp.pl.
Bazę można przeszukiwać wg różnych kryteriów – kategorii (czasopisma, książki, artykuły), nazwisk autorów, gatunków publikacji, tematów, roku wydania oraz języka (polski, angielski). Umożliwiono także korzystanie z indeksu przedmiotowego (chronologia, temat, miejsce, osoba, instytucja, dzieło).
Archiwum stanowi kompletny i spójny zbiór zasobów cyfrowych, dokumentujący dorobek Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP. Wiele umieszczonych tutaj publikacji jeszcze nie straciło na aktualności, stanowiąc cenne źródło informacji naukowej i fachowej z zakresu bibliotekoznawstwa, informacji naukowej i dziedzin pokrewnych.