poniedziałek, 14 listopada 2022

Edpuzzle w bibliotece

Podczas drugiego spotkania w ramach sieci współpracy i samokształcenia poznawaliśmy usługę Edpuzzle, przydatną w pracy pedagogicznej i dydaktycznej nauczyciela bibliotekarza. Poniżej znajduje się jej charakterystyka oraz przykładowy materiał wideo, dotyczący Ignacego Łukasiewicza - patrona roku 2022.

Platforma https://edpuzzle.com/ służy do tworzenia materiałów edukacyjnych online, które powstają na bazie filmów – własnych lub pochodzących z serwisu YouTube. Po wybraniu odpowiedniego nagrania można do niego dodać notatki, komentarze, pytania otwarte i quizy. Istnieje także możliwość jego przycięcia w taki sposób, aby wyodrębnić interesujący nas fragment.

Twórcy platformy umożliwili zakładanie kont nauczycielskich i uczniowskich, co ma znaczenie podczas pracy w ramach wirtualnej klasy, gdzie nauczyciel bibliotekarz udostępnia uczniom przygotowane materiały wideo i monitoruje ich postępy. Uczniowie mogą również korzystać z Edpuzzle bez rejestracji dołączając do grupy otwartej.

Korzystanie z podstawowej wersji usługi, w której przewidziano przechowywanie 20 filmów na koncie użytkownika, jest darmowe.

Korzyści wynikające z udostępniania materiałów przygotowanych na platformie, są następujące:

• uczniowie mogą obejrzeć film wielokrotnie, o dowolnej porze, przewijać go do wybranych fragmentów;
• dzięki pytaniom pojawiającym się podczas oglądania wiedzą, na które fragmenty mają zwrócić szczególną uwagę, co jest najistotniejsze w nagraniu;
• każdy uczeń ma możliwość pracowania we własnym tempie;
• interaktywne pytania, pojawiające się podczas odtwarzania filmu, aktywizują do działania i ułatwiają koncentrację,
• uczniowie otrzymują natychmiastową informację zwrotną, dzięki czemu dowiadują się czy udzielili poprawnych odpowiedzi i właściwie zrozumieli materiał.
• nauczyciel może wykorzystać przygotowany film jako wprowadzenie do kolejnej lekcji/zajęć, z którym mają zapoznać się indywidualnie, w domu.